Василь Карпуша: Навчання в українському університеті – перспективна інвестиція як у власне майбутнє, так і в майбутнє рідної країни

З 1 липня в Україні триває реєстрація електронних кабінетів вступників – випускників шкіл, і після проведення основної сесії НМТ, з 29 липня, розпочнеться подання заяв та документів на вступ до українських закладів вищої освіти, яке завершиться 23 серпня.

Цього року, через повномасштабну війну, що триває в Україні вже п’ятий місяць, перед абітурієнтами та їхніми батьками гостро, як ніколи раніше, постав вибір: де здобувати вищу освіту – в українських чи європейських університетах? Найвагоміший аргумент на користь університетів Європи наразі – це безпека. Разом з тим, сучасні освітні електронні платформи, на яких організовують освітній процес провідні українські університети, максимально наближують дистанційний формат навчання до аудиторного. Вони вже були апробовані під час епідемії коронавірусу. Тож, студент має можливість навчатися, перебуваючи, за бажання і за певних обставин, і поза межами населеного пункту, де знаходиться заклад вищої освіти. Чи варто спокушатися на університети у Європі чи краще обрати виш з рівнем європейської освіти в Україні? У чому переваги українських ЗВО, зокрема Сумського державного університету, своїми думками в інтерв’ю сумському телеканалу поділився ректор вишу Василь КАРПУША.

Василю Даниловичу, не таємниця, що багато абітурієнтів та їхніх батьків через складну ситуацію в Україні розглядають можливості вступу до європейських вишів. Який шлях Ви радите обрати вступникам?

Передусім, варто відповісти на головні питання: чого прагнуть абітурієнти та їх батьки, коли обирають, той чи інший заклад? Які знання і навички хочуть здобути? На які подальші перспективи розраховують? Що пропонує і що може дати молодій людині той чи інший університет? Які є можливості в обраному закладі для набуття так званих м’яких навичок (soft skills): це, зокрема, вміння управляти часом, працювати в команді, розвивати комунікативні здібності та формувати риси лідерства? Від середовища, в якому перебуватиме молода людина, здобуваючи вищу освіту, значною мірою буде залежати її життєве майбутнє і професійна кар’єра.

Вагомими критеріями є позиції вишу у світових і вітчизняних рейтингах. Впливові міжнародні агенції якості вищої освіти оцінюють університети за різними показниками: репутація в академічному середовищі, цитованість наукових публікацій,  інтернаціоналізація освітнього процесу та міжнародна академічна співпраця, ставлення роботодавців до випускників тощо. І той факт, що Сумський державний університет входить до 3% кращих університетів світу, свідчить про його високий рівень якості освіти. Повірте, більшість закордонних університетів, які наразі збираються обрати українські абітурієнти, далеко за межами цих 3%. СумДУ дає можливості здобувачам освіти слухати лекції всесвітньовідомих вчених, проводити разом з ними наукові дослідження, розвивати творчі та спортивні таланти. Скажімо, на Європейських університетських іграх 2022 року у Польщі СумДУ представляє найчисельнішу серед українських ЗВО команду учасників. Усе це говорить про те, що варто обирати виш не за країною його розміщення, а за можливостями, які він пропонує для особистої і професійної реалізації.

Тож, якщо є бажання отримати гарну європейську освіту, то навчання у СумДУ – оптимальний шлях для реалізації цих намірів. Адже наш виш – відомий масштабністю своєї міжнародної діяльності. Торік більше 500 студентів навчалися в закордонних університетах за сучасними спільними програмами. Нещодавно у колаборації з 14 провідними університетами та компаніями світу СумДУ отримав потужний грантовий проєкт у рамках Програми Європейського Союзу Horizon Europe, що є найбільшою міжнародною грантовою програмою з підтримки передових наукових досліджень.

Загалом СумДУ співпрацює з 300 партнерами у 55 країнах світу. Торік наш університет відвідали понад 300 гостей, серед яких – посли іноземних держав, відомі науковці, громадські діячі, політики.

Розвивається співробітництво СумДУ із європейськими і світовими закладами вищої освіти у форматі «університети-побратими». Наразі СумДУ з університетом-побратимом з міста Ліверпуль спільно працюють над реалізацією освітніх програм, програм академічної мобільності, проведенням наукових досліджень. Уже найближчим часом планується відкриття спільної навчальної платформи, на якій базуватимуться найкращі освітні програми СумДУ, розроблені за участі відомих британських професорів. І це теж є свідченням визнання нашого університету у світовому  науково-освітньому просторі і ще одним корисним внеском у розвиток моделі нашого вишу як  інноваційно-орієнтованого університету, що передбачає гармонізацію навчальної, дослідницької та активної міжнародної діяльності.

Наші студенти, за бажання, мають можливість під час навчання мати додатковий заробіток до стипендії, зокрема, долучаючись до роботи над науково-дослідними проєктами, працюючи в структурних підрозділах університету, в установах-партнерах. Натомість, навіть, якщо навчання в Європі буде безкоштовним, то житло, харчування, трансфери, медичні та інші послуги потребуватимуть суттєвих коштів, які звідкись треба брати. А от з підробітком під час навчання можуть бути проблеми. Адже через велику кількість переселенців та біженців, роботи в країнах Європи обмаль. Якщо ж врахувати мовне питання, особливості мультикультурного середовища, специфіку вступу та навчання тощо, то виші України мають більше переваг.

На мою думку, вибір на користь українського університету – це перспективна інвестиція як у власне майбутнє, так і в майбутнє нашої країни, яка після перемоги ще більше потребуватиме кваліфікованих, компетентних і креативних фахівців.