Фахівці Сумського державного університету розробляють нові стратегії лікування важких захворювань за допомогою двовимірних наноматеріалів максенів

Науковці Центру біомедичних досліджень Навчально-наукового медичного інституту СумДУ, з огляду на унікальні властивості максенів, проводять успішні дослідження фундаментальних властивостей максенів з метою використання цих інноваційних матеріалів в медицині та інших галузях.

Зокрема дослідницька група Центру за підтримки програми EURIZON наразі виконує проєкт EURIZON-BRC-SUMY «Біомедичні властивості та біобезпека максенів (MXenes), нових графеноподібних 2D наномамінатів».

Програма наукових стипендій EURIZON H2020 напрямку 871072 фінансується Європейським Союзом та має на меті підтримати можливість українських дослідницьких груп продовжувати свої наукові роботи під час збройної агресії росії у співпраці з партнерами з європейських науково-дослідних установ.

Дослідження за проєктом EURIZON-BRC-SUMY (01.05.2024 – 30.04.2025) проводяться під керівництвом кандидата біологічних наук, головного наукового співробітника Центру біомедичних досліджень Сергія КИРИЛЕНКА потужною командою досвідчених та молодих вчених: кандидатом біологічних наук, доцентом Інною Чорною, аспірантами Артемом Шматковим, Юлією Варавою, В’ячеславом Кукурікою та Антоном Рощупкіним, а також студентами-медиками Міленою Ялижко та Андрієм Лютим.

Розробка та виконання проєкту стали можливими завдяки тісній кооперації й підтримці з боку компанії Materials Research Centrе / Carbon Ukraine, світового лідера в розробці та виробництві MXenes, що знаходиться в Києві.

«Проєкт вже отримав суттєві наукові результати, які дозволили нам подати тези на дві міжнародні наукові конференції YUCOMAT 2024 та NAP 2024, що відбудуться у вересні цього року, та підготувати статтю для публікації у престижному міжнародному науковому виданні. Зокрема, ми показали, що MXenes можуть викликати ефект ДНК-комет незалежно від природи MXenes та типу клітин. Результати проєкту є важливими для розуміння взаємодії MXenes з організмом, що абсолютно необхідно в разі використання нових матеріалів для лікування багатьох хвороб. Так, XMenes мають високий потенціал в розробці інноваційних технологій лікування раку, створення біосумісних конструкцій для тканинної інженерії тощо. Ми сподіваємось, що наш проєкт зробить суттєвий внесок в розуміння цих процесів», – прокоментував Сергій КИРИЛЕНКО.

Міжнародну координацію проєкту «Біомедичні властивості та біобезпека максенів (MXenes), нових графеноподібних 2D наномамінатів» здійснює професор  Лючія ДЕЛОҐУ з Університету м. Падова в Італії.  Також консультативну підтримку надають професор Юрій ГОГОЦІ з Університету Дрекселя  (м. Філадельфія, США) та провідні вчені з Латвійського університету (м. Рига) й низки інших науково-дослідних установ.

Проєкт EURIZON-BRC-SUMY виконується у тісній синергії з проєктами HORIZON-MSCA-2021-SE  #101086184 MX-MAP; HORIZON-MSCA-2022-SE #101131147 ESCULAPE Європейської Комісії та гранту EOARD програми The Air Force Office of Scientific Research уряду Сполучених Штатів Америки.